Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 163
· Najnowszy użytkownik: Valzaver

Kalendarz

Maj 2024

Pon Wto Śr Czw Pia Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Partnerzy

Kurnik

EUBGF

EBIF Deutschland

Losowa Fotka

Zobacz temat

 Drukuj temat
Łamigłówki z kostką dublującą
jose65
sytuacja z dzisiejszego meczu z Karolem.



is Player 2


score: 7
pip: 128
13 point match
pip: 112
score: 6


is Player 1
XGID=--BBCcBa-C---B----acbbab-A:1:-1:-1:00:6:7:0:13:10
Position ID: tjMOA0DWdgGQAw Match ID: AQGgAXAAMAAA
on roll. Cube action?




is Player 2


score: 7
pip: 141
13 point match
pip: 101
score: 6


is Player 1
XGID=a-BBCbBbAB---B-A---bbbbb--:2:1:1:00:6:7:0:13:10
Position ID: tm0AmEG2Mw0TAA Match ID: UgmgAXAAMAAA
on roll. Cube action?
 
kasz
Skoro nikt nie chce spróbować swoich sił, napiszę coś od siebie.

Poz.1. rekontra Czarnego

W pierwszej pozycji Czarny dał 4-kę, co jest błędem technicznym (nawet dosyć solidnym) ze względu na prowadzenie w meczu.
Nie ma tu nawet specjalnego znaczenia fakt, że wartość gammonów, którymi Czarny straszy, jest mocno okrojona (7 + 8 pkt z gammona to więcej niż potrzeba do zwycięstwa).

Generalnie prowadząc w meczu trzeba być bardzo ostrożnym przy rekontrach w pozycjach bardzo zmiennych, jak tutaj. Pilnowanie prowadzenia jest o tyle ważne, że rekontra jest błędem nawet gdyby Czarny prowadził tylko 1-0/13! Przy dowolnym wyniku remisowym rekontra jest dobra (0-0/13, 7-7/13, etc.).

Pomimo powyższego, wg mnie kontra była zagraniem OK na podstawie Prawa Kontry Woolsey'a:
"Jeśli nie jesteś absolutnie pewien, że pozycja jest albo czystym przyjęciem, albo pasem, to z pewnością powinieneś skontrować."
Chodzi o to, że przeciwnik też zapewne nie będzie pewny i może zrobić błąd dużo większy, niż Ty kontrując Z przymrużeniem oka

Poz.1. decyzja Białego

Szacowałem swoje szanse w nast. sposób:

Czarny pokrywa pkt.3 25-ma rzutami: wszystkie 4-ki (11), 3-ki (9), oraz 21, 11, 22, 55.
Ponieważ pozostała część armii Czarnego jest dosyć daleko, więc jest jeszcze nieco czasu na wejście. W trakcie dalszego ataku Biały będzie miał kilka okazji na szczęśliwe trafienie z Bandy, albo wejście i przetrwanie ataku blotkami Czarnego.

Oszacowałem szanse na ok. 25%, a więc z 25-ciu możliwych rozgrywek wygrywam ok. 6+.

Po pozostałych 11-tu niepokrywających rzutach czarnego, oszacowałem swoje szanse na blisko 40% ze względu na 2 wolne pola do wejścia, i fakt, że posiadając swój mocny 4-punktowy dom, jakiekolwiek trafienie Czarnego - czy to przez uciekiniera z bandy, czy z punktów na przedpolu - może całkowicie obrócić grę. Na pewno takich okazji trochę będzie.

Czyli z 11-tu gier wygrywam ok. 4+.

Biały: ok. 11/36 wygranych = ok. 31%
Czarny: ok. 25/36 wygranych = ok. 69%

Do tego należy wziąć pod uwagę gammony. U czarnego w tego typu pozycjach szacuję je na ok. 1/3 wszystkich wygranych, a dla Białego - na 1/4 - 1/5.

Biały: 0,31 (pojedyncze) + 0,08 (gammony) = 0,39
Czarny: 0,69 (pojedyncze) + 0,23 (gammony) = 0,92
wartość oczekiwana dla Czarnego: 0,92 - 0,39 = 0,53

0,53 x 2 (bo kontra) = 1,06 minus 0,2 (to średnia utrata wartości związana z posiadaniem kontry przez przeciwnika) = 0,86 < 1,00 (w przypadku pasa)

Na +/- tyle oszacowałem wartość oczekiwaną Czarnego, bez uwzględnienia wyniku meczu.
Skoro "na czysto" wygląda to na przyjęcie, to w meczu, w którym przegrywam musi to być gigantyczne przyjęcie. Szczególnie, że gammony Czarnego, z których płynie duża porcja wartości jego pozycji, są warte o połowę mniej niż zwykle (bo 7 + 4 z pojedynczej wygranej to już 11, czyli z dodatkowych 4 punktów za gammona wykorzystuje tylko 2, żeby "dobić" do 13 punktów).

I jeszcze dokładna analiza szans z XG dla poz.1.:
Czarny - 67,4%, w tym 23,6% gammonów
Biały - 32,6%, w tym 7,6% gammonów
Edytowane przez kasz dnia 04.04.2015 13:24:28
 
Anna Mielech
Hej,

Wklejam sytuację z dzisiejszego meczu, jestem ciekawa Waszej opinii :-)
(podwaja stawkę gracz niebieski, decyzja gracza różowego)
Anna Mielech dodał/a następującą grafikę:
screen_shot_2015-08-10_at_221442.jpg
 
jose65
Na początku nie zauważyłem zbitego piona niebieskiego.. I myślę, że to przecież to good to double Uśmiech
Ale zbity pion jest więc double/take. Bierzemy dubla bo mamy stosunkowo duże szanse na zwycięstwo. Obstawiam, że coś koło 40%. Poza tym jak przeciwnik wyrzuci coś słabego to nasze szanse gwałtownie rosną, możemy wygrać mecz w 1 partii. Jeśli się nie uda to raczej nie przegramy gammonem więc nadal jesteśmy w grze.
 
niuniuch
Bardzo ciekawy problem szczególnie ze względu na wynik. Jeżeli przyjmiemy dubla i wygramy, to wygrywamy mecz. Jeżeli spasujemy, to przy stanie 5:5 mamy 50% szans na zwycięstwo. Jeżeli przyjmiemy i przegramy bez gammona, to przy stanie 5:6 mamy około 32% na zwycięstwo. To by oznaczało, że przyjmując dubla ryzykujemy 18% chcąc zyskać 50%.

Podstawiając do wzoru: (ryzyko/ryzyko+zysk) otrzymujemy że powinniśmy przyjąć mając powyżej 26% na zwycięstwo, co raczej jest prawdą w tej sytuacji.
Nie sądzę jednak żeby to było aź 40%. Nawet jeżeli przeciwnik nie zbije, to nadal jesteśmy bardzo daleko w wyścigu, więc jedyną naszą szansą jest zabklokowanie ucieczki tylniego piątka. Oczywiście może się zdarzyć, że dostaniemy znakomitą sekwencję rzutów i uda się zrobić blok bez wystawiania się na bicie, ale bardziej prawdopodobne jest to, że będziemy musieli w pewnym momencie się wystawić, a koszt zbicia przy tak mocnej bazie przeciwnika jest bardzo duży.

Nie zgadzam się natomiast z tym, że raczej nie przegramy gammonem.
Jeżeli przeciwnikowi uda się zbić a potem zamknąć bazę, to będziemy potrzebowali przynajmniej 8 rzutów, żeby uratować gammona, więc nawet jeżeli wyskoczymy szóstką zaraz jak się ten punkt otworzy, to będziemy musieli się napocić.

O ile dobrze liczę przeciwnik ma 17 rzutów, które biją (13 23 43 53 15 25 45 oraz 11 33 55) i duża część tego to będą gammony, które wygrywają mecz.

Jak dla mnie przy tym wyniku to będzie PASS
Alea iacta est
 
Anna Mielech
Dzięki za Wasze odpowiedzi. No właśnie problem na tyle ciekawy, że postanowiłam się nim podzielić. A wynik meczu jeszcze bardziej to komplikuje. Wzięcie kostki oznacza w praktyce przeniesienie ciężaru całego meczu na najbliższy rzut. Wszystkie rzuty z 6-ką, kombinacje dwójek i czwórek oraz 4:1 daje w sumie 17/36 korzystnych wyrzutów kontra 19/36 bardzo niekorzystnych (oprócz wymienionych wyżej bije jeszcze 2:1) i zgadzam się z Jose65, raczej nie prowadzących do gammona. Sugerując się tym - wzięłam kostkę. Przeciwnik wyszedł 5:2, bijąc mnie, ale wygrałam tę partię (nawet tańcząc przez chwilę na barze :-)) i jednocześnie cały mecz. Co więcej - nie zauważyłam tam wyjątkowo joker'owych sekwencji, więc całość dość mocno mnie zaskoczyła. Dla niebieskiego pogrążające okazało się wyjście dwójką - miał później dużo czwórek, piątek i szóstek. Ciekawa jestem, co na to XG wyrocznia ;-)
Edytowane przez Anna Mielech dnia 11.08.2015 16:25:32
 
Anna Mielech
Poprawka 2:1 nie bije - więc sama już nie wiem, jak to skalkulowałam :-)

(edit - 2:1 uznałam za rzut niekorzystny, mimo braku bicia - niebieski gracz chowa się przed biciem dwójką i wychodzi dobrą jedynką, która ułatwia mu ucieczkę w następnych ruchach)
Edytowane przez Anna Mielech dnia 11.08.2015 16:40:26
 
niuniuch
XG mówi, że to bardzo duży take Uśmiech.
Alea iacta est
 
Anna Mielech
Dziękuję za sprawdzenie :-) bardzo zwodniczna pozycja
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.08
4,153,763 unikalne wizyty