Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 163
· Najnowszy użytkownik: Valzaver

Kalendarz

Maj 2024

Pon Wto Śr Czw Pia Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Partnerzy

Kurnik

EUBGF

EBIF Deutschland

Losowa Fotka

Zobacz temat

 Drukuj temat
Ktoś mnie powie dlaczego?
szuszcz
W takiej o to pozycji XG mój ruch 14 na 6 i 8 na 1 ocenia jako blunder? Sam przy tym proponuje zostawić na 8 piona, który trafi na bar kiedy przeciwnik wyrzuciłby 2 i 6? Co na Kurniku zdarza się zawsze Z przymrużeniem oka Będzie miał jeszcze trochę do podgonienia ale moja sytuacja zrobi się bardzo niekomfortowa. Pozdrawiam.



is Player 2


score: 0
pip: 128
5 point match
pip: 81
score: 1


is Player 1
XGID=aB-BBCB-C---c-A--bbe---b--:0:0:1:44:1:0:0:5:10
Position ID: hm+DA0Cz3RwIAA Match ID: cAmyAAAACAAA
to play 44

Edytowane przez szuszcz dnia 10.11.2015 00:28:10
 
jose65
Zapewne chodzi Tobie o ruch:
1. 14/6, 8/4, 5/1
vs
2. 14/6 8/4 (2)

Odpowiedź jest stosunkowo łatwa i tkwi w ilości korzystnych ruchów w kolejnych rzutach a także w możliwości wygrania gammonem.

Ruch 1. psuje nam pozycję do ewentualnego pokrycia pola nr 2. Mamy o 1 builder mniej. W obecnej sytuacji powinno nam zależeć na zmaksymalizowaniu zysków czyli wygraniu gammonem. Przeciwnik ma kiepską bazę i nawet w przypadku ewentualnego zbicia nadal mamy duże szanse na zwycięstwo.

Ruch 2. daje nam dodatkowego buildera na polu nr 4 i 5. Pozycja jest bardziej elastyczna i mamy mniej niekorzystnych rzutów w kolejnych ruchach.
Prawdopodobieństwo wyrzucenia niekorzystnego dla nas ruchu czyli 26 jest małe i wynosi ok 2/36 (czyli ok 5,5%).

Nie wziąłeś też pod uwagę równie dobrego ruchu co ruch nr 2. a mianowiscie 14/2 8/4. Po tym ruchu mamy największe szanse na gammona i na pewno rozważałbym tę opcję mimo wystawienia na bezpośrednie bicie.

Reasumując warto podjąć tutaj ryzyko bo nagroda może być duża (wygrana gammonem za 2 punkty). Nawet w przypadku zbicia nadal mamy spore szanse na zwycięstwo.

Nie można podchodzić do gry w sposób, że coś zdarza się zawsze..bo tak nie jest. Kości to element losowy tej gry i ich rozkład prawdopodobieństwa w dłuższej perspektywie będzie zbliżony do idealnego czyli:

[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Distribuicao_dado.PNG[/img] is not a valid Image.

Oczywiście pojedynczy mecz może nam dawać inne odczucia Z przymrużeniem oka ale umiejętność prawidłowego przeliczenia odpowiednich wartości daje nam całkiem niezłą przewagę w dłuższej grze.
Edytowane przez jose65 dnia 10.11.2015 10:48:33
 
szuszcz
Dziękuję za odpowiedź. Przekonuje mnie. Tej opcji na 2 nie brałem pod uwagę i... dalej nie biorę - tak daleko bym się jednak nie posunął Uśmiech
Pisząc, że na Kurniku "zawsze się zdarza" to żartuję, ale tylko trochę. Mam po prostu wrażenie, że za często dostaje się tam w takiej sytuacji 16 czy 26. Ale to może tylko wrażenie.
Jeszcze raz dzięki.
 
jose65
To tylko wrażenie, bardziej nam zapadają w pamięć korzystne ruchy przeciwnika niż nasze Uśmiech
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.36
4,159,814 unikalne wizyty