Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 163
· Najnowszy użytkownik: Valzaver

Kalendarz

Maj 2024

Pon Wto Śr Czw Pia Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Partnerzy

Kurnik

EUBGF

EBIF Deutschland

Losowa Fotka

Zobacz temat

 Drukuj temat
Bić czy nie bić, schodzenie
entragian
A przy wirtualnym stole trafiłem na takie coś. Myślałem, że wiem o co chodzi ale im dłużej analizuję tym bardziej nie wiem :/

Przypadek 1.



is Player 2


score: 0
pip: 92
Unlimited Game
pip: 27
score: 0


is Player 1
to play 61


Często zastanawiałem się czy bić czy nie bić w takich sytuacjach, ale okazuje się, że "takie sytuacje" w szczegółach potrafią się różnić. Zrobiłem małą modyfikację

Przypadek 2.



is Player 2


score: 0
pip: 92
Unlimited Game
pip: 26
score: 0


is Player 1
to play 61


Jeżeli dobrze kombinuję, to chodzi o liczbę przejść (crossoverów), bo w zasadzie to walczymy o gammona. Zarówno zagranie 10/3* jak i 10/4 1/0 pozostawiają tyle samo bić.

Przypadek 1. - analiza
Zrzucenie jednej blotki (zagranie 10/4 1/0) zostawia na planszy 12 kamieni, czyli raczej można założyć przy takim układzie, że jest to 12 crossoverów (6 rzutów lub mniej). Czarny ma 9 przejść, żeby dotrzeć do domku + 1 żeby uchronić gammona (zakładając, że białego nie trafi). Różnica liczby przejść wynosi 3, więc trzeba patrzeć na inne czynniki. Gammon count dla czarnego to 13*2+16=42, po podzieleniu 42/8(średni rzut) = ~6 (trzeba też doliczyć pół rzutu na zrzucenie jednego kamienia). Więc sytuacja graniczna. Gdyby zagrać z kolei 10/3* to nadal pozostaje białemu 13 kamieni i potencjalnie 7 rzutów. No ALE czarny będzie teraz miał nie 9 przejść a 10. Więc liczę gammon count 13*2+19=45/8 ~6 rzutów. Czyli znowu się nie wyjaśniło. Chociaż, może kluczowe jest tu 7 rzutów białego po zagraniu 10/3*? Czarny dużo nie traci gdy zagramy 10/3* ale traci biały (musi wykonać cały dodatkowy rzut). O to chodzi? Uśmiech

Przypadek 2. analiza
Licząc jak dla przypadku 1
a. zagranie 10/3* - 12 crossoverów dla białego (6 rzutów), 10 dla czarnego (7 rzutów)
b. zagranie 10/4 1/0 - 11 crossoverów dla białego (ale NADAL 6 rzutów!), 9 dla czarnego i ok 6 rzutów

czyli w przypadku 2 nie mamy zysku na zjechaniu blotką (zagraniu 10/4 1/0), a cofamy przy tym o 3 pips czarnego.

Side pot: Jeżeli dobrze rozumiem, to trafienie przez czarnego (w obu przypadkach) to automatycznie redouble? I pass?
 
kasz
Rozpatrując 2-3 proste warianty tych pozycji w zasadzie łatwo mógłbyś poznać odpowiedzi na swoje pytania.

Nie ma tu specjalnej filozofii - pytanie czy cofnięcie o 3 oczka czarnego i danie mu dodatkowych 4 rzutów niewchodzących jest więcej warte, niż zmniejszenie ilości potrzebnych nam do wyprowadzenia rzutów o cały jeden.

Odpowiedź - zmniejszenie ilości rzutów jest dużo więcej warte. Każdy zaawansowany gracz ściągnie automatycznie piona z 1-ki w problemie pierwszym, a w drugim - zbije.

Cięższy wybór pojawiłby się, gdybyśmy mieli 3-punktową bazę lub bicie zostawiałoby inną ilość strzałów niż sprowadzenie. Tu nie ma już prostych recept i nawet eksperci robią kulfony.

side pot

Jeśli przeciwnik ma zabudowaną bazę i zamknie nam jednego piona na bandzie, to:
- przy 6 wyprowadzonych mamy przyjęcie
- przy 5 wyprowadzonych mamy graniczny pass/take (ułożenie pozostałych kamieni przechyla szalę na jedną lub drugą stronę)

Tutaj po zbiciu jest baaardzo daleko od zamknięcia nas. De facto, raczej rzadko mu się to uda. Będziemy mieli mnóstwo szans na rzucenie uciekającej 6-ki, a prowadzimy w wyścigu dosyć solidnie. Przeciwnik długo nie będzie mógł nas skontrować, a przyjęcie jest trywialne.

W tej pozycji, do której zapewne się odnosisz, po zbiciu mamy nieporównywalnie większą szansę na sfinalizowanie zamknięcia. Możemy najpierw zamknąć bar, a potem spokojnie jedynkę, możemy zaatakować go jak wejdzie a nie będziemy mieli jeszcze bara, etc. W takiej pozycji, z 5-punktową bazą i otwartą tylko 1-ką, myślę, że przeciwnik może jeszcze rozważać przyjęcie przy 4 sprowadzonych (w zależności od ustawienia pozostałych pionów), ale 3 już nie.
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.05
4,164,143 unikalne wizyty